COmmunity Architext

PEOPLE +
PURPOSE


PROGRAMS >
CONSTRUCTION


PROGRAMS >
ACTIVATION


SERVICES
+ PROGRAMS


PARTNERS

PRESS +
MEDIA


SUPPORTERS
+ FUNDERS


CONTACT
> US


HOME
> PAGE



COMMUNITY PARTNERS
WITNESSES

Community Advisors:
Chicago Committee to Remember the Great Famine of 1932-33:
Archmitrite Damian, President
Northern Illinois University/ Special Office of Ethics Affairs:
Myron Kuropas, Ph.d, Professor of Education
Consulate General of Ukraine:
Yuriy Lazaryev, President
St. Volodymyr Ukrainian Orthodox Church:
G. Sviatoslav Lychyk, President
Ukrainian-American Coordinating Council
Chicago Committee to Remember the Great Famine of 1932-33:
Andrij Skyba, President, Co-President


Community Outreach Advisors:
Irene Antonovich
Archmitrite Damian Messires
Orest Baranyk
Bodhan Bodnar
Leo Bodnar
Olga Garbera
Twanna Gorchynysky
Oryna Hrushetsky
Oresta Jarymowych
Jeanne Jell
Father Jeffrey Kassian
Alexandra Kochman
George Kolomayets
Julian Kulas
Alexandra Kuropas
Yuriy Lazaryev
Bishop Innocent Lotocky
G. Sviatoslav Lychyk
Daria Markus
Vasyl Markus
Katya Mischenko
Nicholas Mischenko
Olga Poliwka
Sister Maria Rozmarynowycz
Met Sender
Andrij Skyba
Helena Zajac
Valentina Zurwel


Community Event Advisors:
Archmitrite Damian Messires
Jeanne Jell
Father Krotec
G. Sviatoslav Lychyk
Katya Mischenko
Nicholas Mischenko
Andrij Skyba
Lida Truchly

COMMUNITY PARTNERS
FAMILY VOICES/ AUSTIN

Public Reception
Friday, June 7, 2002 in the Austin Community

Speakers:
Frank DeBose
BJ Krivanek, Community Architexts
Alderman Isaac Carothers (29th)
Alderman Emma Mitts (37th)


Public Designers:
Constance White (Site Projections)
BJ Krivanek (Sign Structures)


Participating Organizations:
Austin Peoples Action Center
Austin Planned Parenthood
Austin YMCA
Bethel New Life/ Cultural Arts
Columbus Park Nursing
and Rehabilitation Center
Recovery Plus Two
Robert Emmet Academy
Westside Health Authority


Community Sponsors:
Alderman Isaac Carothers (29th)
Alderman Emma Mitts (37th)


Outreach Participants:
Austin YMCA
LaVonna Loving, School Age Director
Participants:
Tierney Bailey
Tekamia Cannon
LaShonda Griffin
Jasmine Hale
Curtrice Malone
Desira LaDonna Nicholson
Shenequa Nicholson
Briana Perez
Ashlei Marshe Richardson
Ashley Yates
Airinique Ward

Robert Emmet Academy
Terrence O'Reily, Assistant Principal
Kathleen Robinson-Jackson,Student Advocate

Student Participants:
Lena Brooks
Ashley Daniel
Darese King
Marquita Stuckey
Chiniki Thomas
Takayla Wheatley

Parent Participants:
Alberta Adams
Denise Bailey
Debra Brookens
Aretha Currin
Catherine Ford
Mary Johns
Willie Mae Jones
Kathleen Robinson-Jackson
and other participants who wish to remain anonymous

Columbus Park Nursing & Rehabilitation Center
Phyllis Thomas, Activities Director

Participants:
Rhoda Becker
Ethel Chambers
Pamela Commander
Vivian Donaldson
Helen Guy
Carmella Montreal
Eula J. Randall
Norma Wilson
Recovery Plus Two
Renee Jones, Director
Participants:
Wilhelmina Bradford
Darlene Donaldson
Kim Hughes
Sheila Page
Sharon Ricks
Jewell Robinson
Bridget Woods
and other participants who wish to remain anonymous

Westside Health Authority
Sheila Cochran, Youth Coordinator
Participants:
Tiffany Gatlin
Satonya Hill
Shaunta McIntyre
Janita Morris
and other participants who wish to remain anonymous

Contributors:
Site Patrons:
Lovensen Hunt
M-K Properties
Stanley Klein
Wolin-Levin, Inc.
Paul Persa

Community Advisors:
Westside Health Authority
Sheila Cochran, Youth Coordinator
Austin YMCA
LaVonna Loving, School Age Director
Robert Emmet Academy
Terrence O'Reily, Assistant Principal
Kathleen Robinson-Jackson, Student Advocate
Columbus Park Nursing & Rehabilitation Center
Phyllis Thomas, Activities Director

Outreach Sites:
Austin YMCA
Columbus Park Nursing & Rehabilitation Center
PCC Wellness Center
Recovery Plus Two
Robert Emmet Academy
Westside Health Authority

Outreach Interviewers:
Barrett Cooke
Amy Levin
BJ Krivanek

Videographers:
Nat Soti
Michael Nourse

Photographer:
Noah Sheldon

Event Committee:
Frank DeBose
Mark Hellmer
Amy Levin
Irma Murauskas
Mikhael Smith
Ann Tyler
Constance White
Joseph Zehnder

In-Kind Donors:
Austin Planned Parenthood
Electrical Power for the Event
Columbus Park Nursing & Rehabilitation Center
Popcorn Popper
Johnnie Mae Webb
Electrical Power for the Site Test

Sign Construction:
M-K Signs/ Chicago
Joe Maskala

Program Funders:
This program supported in part by a grant from:
The National Endowment for the Arts/ Creation Program
Girl's Best Friend Foundation
Chicago Department of Cultural Affairs/ City Arts Program
The Illinois Arts Council
The Gaylord & Dorothy Donnelley Foundation
The Hurvis Family Foundation



PARTNERS
WORK-SHIFT

Art and Design:
Artistic Directors:
BJ Krivanek
Jane Gilmor

Writer/Editor:
Matthew Butler

Videographer/Editors:
Nathan Peck
Jeremiah Zentz

Sound Designer:
Matthew Butler

Photographer:
David Van Allen

Web Designer:
Steve DeForest

Visual Designer:
Kelly McLaughlin

Project Consultant:
F. John Herbert

Participants: Former Sinclair-Wilson-Farmstead Workers:
Doris Burt
Curt Duffield
Mary Hennessey
Esther Kadlec
Eva McLaud Myers
Rose Oakley
George Politis
Ilene Powell
Jane Severide
Andy Sorenson
Delores Struck
Jerry Wright

Current+Recent Metro High School Students:
Ann Clark
Brianne Marr
Molly Scriven
Mindy Smith
Shannon Van Arsdale
Mikael Willis

Muscle Cars and Drivers:
1973 Chevy Nova, Jeff & Roxy Grady
1968 Chevy II Nova, Leo & Cathy Petersen
1962 Nova Super Sport, Dave & Ilene Loutsch
1964 Chevy Nova, Dan Tucker
1969 Road Runner, Ron & Dotty Jacquet
1970 Super Cuda, Ian & Paula Campbell
1968 Road Runner, Forrest & Theresa Trimble

Performance:
Movement Designers:
Debra Jacque
Kelli Spengler

Narrator:
Victoria Grube

Performers:
Debra Jacque
Jen Johnson
Emily Magnuson
Kelly McLaughlin
Danielle Myers
Kelli Spengler
Solitary Figures:
Delores Struck
Connie Aldridge
Hands/Video:
Doris Burt
Delores Struck

Site and Tech:
Construction Manager:
Frank Krivanek

Lighting + Tech Manager:
Matthew Krivanek

Facilities Manager:
John Owens

Truck Driver:
Frank Krivanek

Technical Advisors:
Joseph F. Krivanek
David Krivanek
Thomas Krivanek

Media Coordinators:
Steve DeForest
Jim Jacobmeyer
Jeremiah Zentz

Program Coordinator:
Myrna Krivanek

Site + Tech Crew:
Bart Brat
John Foster
Bobby Jensen
James Kelso
Anthony Krivanek
Tabitha Merckling
Matt Rowland
Michelle Rutten
Butch Sigel

Entry Coordinators:
Clary Illian
Kwaku Ofori-Yirenayi

Program Patrons:
Site+Electrical Power Access:
Central States Warehousing, James Piersall

Truck+Trailer:
Anne Duffield Construction, Curt & Anne Duffield

Computer+Projection Equipment:
Mount Mercy College, Marilyn Murphy, Connie Walther

Sound+Projection Equipment:
Sound Concepts, Marvin Smejkal, Richard Baillargeon

Electrical Generator:
David Krivanek

Vintage Props:
Third Street Resale

Construction Materials:
Frank & Myrna Krivanek

Costuming:
Raining Rose/ Herbal Beauty Products, McDonald's/ Williams Boulevard, SW

Site Amenities:
Port 'O' Jonny

Contributors:
Iowa Labor Center/ University of Iowa:
Dan Holub, Roberta Til-Retz,

Iowa Federation of Labor, AFL-CIO:
Mark Smith, President
Center for Displaced Workers, Kirkwood Community College:
Connie Aldridge,

P-3 Retirees Club:
Esther Kadlec, President

Research and Outreach:
Arts Outreach:
Metro High School, Jim Jacobmeyer, Debra Jacque, Kathleen Carroll

Curatorial Advisor:
State Historial Society of Iowa, Iowa Labor Collection, Mary Bennett

Reseach Assistant:
Mount Mercy College, Danielle Myers

Resources:
Archival Video+Oral Histories:
State Historical Society of Iowa
Iowa Labor Collection
Mary Bennett, Kevin Kloot, Eric Lana

Archival Video:
KCAU-TV, Sioux City


Project Funders:
This program supported in part by a grants from:
The National Endowment for the Arts/ Creativity
Greater Cedar Rapids Community Foundation
The Iowa Arts Council
The Chicago Department of Cultural Affairs/ City Arts Program
The Illinois Arts Council, an Agency of the State of Illinois